Járható padlásfödém kialakítása
Amikor az épület legfelső födém-szerkezete fölé ferdesíkú térelhatároló szerkezetet (magastetőt) építünk, azonban az így kapott belső teret nem szeretnénk kihasználni lakhatási céllal (huzamos emberi tartózkodásra), ebben az esetben a födém hőtechnikai szempontból csak zárófödémként fog funkcionálni.
Mivel ez a szerkezet külső térelhatároló szerkezetnek minősül, hiszen fűtött belső teret választ el fűtetlen külsőtől, ezért az épület alapterületi kiterjedésétől és szintjeinek számától függően a zárófödém hővesztesége elérheti akár a 25-30 %-ot is. Nagyon fontos, hogy az ilyen típusú födémek megfelelő hőszigeteléséről is gondoskodjunk!
A zárófödém az a szerkezet, amelyet a leghatékonyabban és a legkisebb költségráfordítással tudunk szigetelni.
Ennek a hőszigetelési feladatnak az ellátására kiválóan alkalmasak az URSA ásvány(üveg)gyapot termékek, melyek kiváló hőszigetelési paraméterekkel és a legmagasabb nem éghetőségi tulajdonságokkal rendelkeznek.
Teherhordó födémszerkezet anyaga szerint a padlásfödém lehet:
-
• Monolit vasbeton födém (helyszínen zsaluzatra öntött)
-
• Előre gyártott vasbeton gerendás födém (vázkerámia, beton béléselem stb. kitöltéssel)
-
• Előre gyártott fél monolitikus vasbeton gerendás födém (vázkerámia kitöltéssel)
-
• Fagerenda kialakítású födém (csapos, borított stb.)
Padlásfödémünk szerkezeti kialakításával kapcsolatban előre kell dönteni, hogy szeretnénk-e kihasználni a vízszintes födém adta lehetőségeket, azaz szeretnénk-e később raktározás céljára kihasználni a padlásteret, vagy sem.
Raktározási célra használni kívánt padlástér esetében a zárófödémet el kell látni egy szilárd, járható és terhelhető felületi burkolattal.
A járható felületi burkolattal kialakított padlásfödém hőszigetelésének módja:
A zárófödém felső síkjára egy teherhordó vázszerkezetet (pallóvázat) kell rögzíteni, mely fogadja a járófelületet, például ritkított deszkaburkolatot.
Maga a pallóváz kialakítható úgy is, hogy teljes egészében áthatol az elhelyezendő hőszigetelés összvastagságán, de több egymásra merőleges kialakításban is elhelyezhető.
Azzal, ha a lécvázakat egymáson 90 fokban eltolva építjük össze, a vázszerkezet miatt létrejövő vonal menti hőhidakat is tudjuk csökkenteni, azok megszakításával.
A födémre helyezett vázszerkezetet pontonként L-alakú fém rögzítő elemek (fülek) segítségével, vagy a vázszerkezeten átmenő rögzítő csavarok segítségével kell a födémhez rögzíteni.
A födém felső síkjára az elhelyezendő hőszigetelés alá (természetesen a vázszerkezet alá is) páratechnikai méretezés függvényében páratechnikai fóliát kell elhelyezni.
Kitűnő választás a párazáró URSA SECO PRO 100 vagy párafékező URSA SECO PRO 2., melyeket az átlapolásoknál felület folytonosan és lég tömören kell egymáshoz ragasztani annak megakadályozására, hogy szabályozatlanul pára és hő jusson be a szigetelésbe konvekció útján. Az átlapolások leragasztásához a legjobb megoldás az URSA SECO PRO KP öntapadó ragasztó szalag.
Kivétel: monolit vasbeton födémek esetében
Mivel a monolit vasbeton födémek általában önmagukban nagy légtömörséggel rendelkeznek és egy kb. 16 cm vastag vasbeton födém páradiffúziós ellenállása is elég nagy, így ilyen esetben nem szükséges a hőszigetelés alá páratechnikai fólia elhelyezése.
Minden más födémszerkezet esetében azonban elengedhetetlen a páratechnikai méretezés!
Kivétel: monolit vasbeton födémek esetében
Mivel a monolit vasbeton födémek általában önmagukban nagy légtömörséggel rendelkeznek és egy kb. 16 cm vastag vasbeton födém páradiffúziós ellenállása is elég nagy, így ilyen esetben nem szükséges a hőszigetelés alá páratechnikai fólia elhelyezése.
Minden más födémszerkezet esetében azonban elengedhetetlen a páratechnikai méretezés!
A raszterszerűen kialakított vázszerkezet közé kell elhelyezni a tekercsből méretre vágott URSA hőszigetelő ásvány(üveg)gyapot terméket.
Hőtechnikailag lényegtelen, hogy a szükséges szigetelési összvastagságot hány réteg szigetelésből állítjuk össze, a szigetelőanyag pontos méretre vágása azonban nagyon fontos, hogy az minden körülmények között befeszüljön az adott vázszerkezet közé. Mindig a tekercsek kigurítására merőlegesen kell levágni a szükséges méretű szigetelőanyagokat - így gyakorlatilag hulladékmentesen, azaz gazdaságosan tudunk az anyaggal dolgozni. Ráhagyásként 1,5-2,5 cm már elégséges, ezzel a vázszerkezet száradása következtében fellépő esetleges vetemedéseket is le tudja a szigetelés követni.
A szálas szigetelőanyag elhelyezése után következik az áramló hideg levegő és por elleni védelem kialakítása: a szigetelés felső felületére páraáteresztő geotextília terítése. Ezt a réteget nem kell ragasztani, szegezni, az átlapolásokat egymáshoz ragasztani, csak min. 10 cm-es átlapolások kialakításával lefektetni.
A járó felület kialakításához célszerű ritkított deszkaburkolatot alkalmazni, melyet a kialakított pallóvázhoz szegezéssel vagy csavarozással kell rögzíteni.
A járófelület anyaga mindenképpen páraáteresztő kell, hogy legyen; lehetőség szerint kerülni kell a párazáró képességű járófelületek kialakítását (pl. műgyanta kötésű táblásított fa építőlapok)!
A páraáteresztő járófelület a belső térből az esetlegesen átdiffundálódott párát - amely egyébként a szálas szerkezetű szigetelőanyagon átszalad – ki tudja engedni. Így a pára nem gyülemlik fel a járófelület alsó síkján, és nem áztatja vissza a szigetelést és a komplett szerkezetet.
A szellőztetés szerepe:
A padlástér folyamatos átszellőztetéséről télen és nyáron egyaránt gondoskodni kell, az egész padlástér és födémszerkezet zavartalan épületfizikai működésének szempontjából!
Amennyiben a tetőfedés (cserépfedés) alatt nem készül vagy készült fedési alátétfólia, és számítani lehet arra, hogy csapadék, porhó stb. bejuthat, és ezáltal rákerülhet a járófelületre majd a hőszigetelésünk felső felületére, úgy már nem elegendő a geotextília terítés a járófelület alatt.
Ilyen esetben mindig egy vízhatlan, de páraáteresztő fóliát kell elhelyezni a hőszigetelés és a járófelület közé. melynek átlapolásait is vízzáróan kell egymáshoz ragasztani. Erre a célra kiválóan alkalmas az URSA SECO PRO 0,04 nevű termék.
Komplett rétegrendi áttekintés (felülről lefelé haladva):
-
• Padlástér légtere
-
• Szilárd és terhelhető páraáteresztő járófelület (pl.: ritkított deszkaburkolat)
-
• Por elleni védelem (pl.: geotextília)
-
• URSA ásvány(üveg)gyapot és vázszerkezet
-
• Páratechnikai fólia (csak ha a páratechnikai méretezés függvényében szükséges)
-
• Teherhordó födémszerkezet (pl.: monolit vasbeton)
-
• Belső vakolat
-
• Belső légtér
A zárófödémen elhelyezett szálas URSA szigetelőanyag ajánlott minimális vastagsága a hővezetési tényező függvényében: 15-30 cm (URSA DF 32 – URSA DF 39)
További műszaki információ:
Forrás: URSA Salgótarján Zrt.
Varga Tamás Alkalmazástechnológus (06-20/9721-266)
További információkért keresse ügyfélszolgálatunkat: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.